Răspuns :
Poti tu sa inlocuiesti pe 490 cu 245. Am avut asta mai de mult.
Cu semnul "*" notez inmultirea.
Masa molara a KClO3 este 1*39 + 1*35,5 + 3*16 = 122,5(g/mol).
Ecuatia reactiei chimice este:
2KClO3 --> 2KCl + 3O2
Daca din 2*122,5 g KClO3 rezulta 3*1 moli O2
Atunci din 490 g KClO3 vor rezulta x moli O2
x = 490*3/(2*122,5) = 6(moli O2).
Intr-un mol de O2 se gasesc un numar de molecule de O2 egal cu numarul lui Avogadro, adica 6,023*10 la puterea 23 molecule de O2.
Daca in 1 mol O2 se gaesc 6,023*10 la puterea 23 molecule de O2
Atunci in 6 moli O2 se vor gasi y molecule O2
y = 6*6,023*10 la puterea 23/1 = 3,6138*10 la puterea 24(molecule de O2).
Sa gasim volumul de O2 degjat, masurat in c.n..
In conditii normale c.n., volumul unui mol de gaz este 22,4 litri.
Daca 1 mol de O2 corespunde la 22,4 litri O2
Atunci 6 moli O2 vor corespunde la V litri O2
V = 6*22,4/1 = 134,4(litri O2).
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!