Un corp cu masa de 1 kg coboară liber cu viteza constantă pe planul inclinat cu frecare .Dacă unghiul a = 30 calculati componentele greutătii Gt , Gn si coeficientul de frecare la alunecare u . Se dă g = 10N / kg . ( sin30 ° = 1 / 2 , cos30º = 1,73 / 2 )
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!