Răspuns:
Explicație:
44,8 l Cl2
react. cu hidrogenul
masa subst. obt. si tipul de legatura
- se afla nr . de moli de Cl2
44,8 L : 22,4 L/moli=2 moli Cl2
2moli xmoli
Cl2 + H2= 2 HCl
1mol 2moli
x= 2 . 2 = 4moli HCl
m= n . M
MHCl= 1+ 35,5=36,5-------> 36,5g/moli
m= 4moli .36,5 g.moli= 146 g HCl
HCl se formeaza prin leg . covalenta polara
.. .. ..
H . + . Cl : ------> H : Cl : --------> H - Cl :
.. .. ..