O cantitate de 7250 t de grau a fost încaarcata in saci de cate 50 kg fiecare , iar acestia au fost transportati in 5 tiruri la export . Cati saci s-au incarcat in fiecare tir ? 7250 t = 7.250.000kg 1. Cati saci sunt ? 7250.000÷ 50 = 140000 saci 2. Cati saci sunt in fiecare tir ? 140000÷5=29000 saci/tir
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!