👤

Aluminiul reacționează cu clorul conform ecuației reacției chimice 2Al + 3Cl2 → 2AlCl3.

Calculează masa de aluminiu necesară obținerii a 6 moli de sare.​


Răspuns :

Răspuns:

MAl=27g/mol

2×27g                  2moli

2Al     +   3Cl2 → 2AlCl3.

xg                        6moli

x=6×2×27/2=162gAl

Explicație: