👤

se ard 16g sulf în oxigen. Câte grame de dioxid de sulf reflecta? (vă rog mult) ​

Răspuns :

Răspuns:

MS=32g/mol

MSO2=32+2×16=64g

32g                 64g

S    +    O2  =    SO2

16g                   xg

x=16×64/32=32gS

Explicație: