Răspuns :
Răspuns:
Este o problema foarte draguta si chiar usoara.
In primul rand trebuie sa transformi t1(27grade Celsius) in T1(in Kelvini)
T1=t1+273=300 K;
Daca este proces izobar, inseamna ca vei avea V/T constant deci V1/T1=V2/T2;inlocuiesti si vei obtine V2=4dm^3;
Mai stii ca U=3/2pv. Cum ca ai o singura presiune, o vei folosi pe aceea, dar ba trebui sa faci variatia volumului ΔV=V2-V1
=>>U=3/2p(V2-V1). Inlocuiesti in aceasta formula si vei obtine ΔU=300 J
L=p(V2-V1)=200 J;
Aplici principiul I al termodinamicii, adica ΔU=Q-L si vei afla Q=500 J.
Sper ca ti-am fost de folos!
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!