👤

ce cantitate de sare contine o solutie cu mass de 400g,daca sre concentratia c=20%​

Răspuns :

Răspuns:

ms=400g

C=29%

md=?

md=C×ms/100=400×20/100=80g

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari