Răspuns :
Răspuns:
MFeCl3 =56+3×35,5=162,5g/mol
m=162,5×3=812,5g
2×56g 2×162,5g
2Fe + 3Cl2 ==>2 FeCl3
xg 812,5g
x=812,5×2×56/2×162,5=calculează
2.
1mol 1mol
C + 2 Cl 2 → CCl 4
ymoli 10moli
y=10×1/1=10moli
3.
MAlCl3=27+3×35,5=133,5f/mol
MAl=27g/mol
m=45×133,5=6.007,5gAlCl3
2×27g 2×133,5g
2Al + 3Cl2 => 2AlCl3
xg 6.007,5g
x=6.007,5×2×27/2×133,5=calculează
4.
MHCl=1+35,5=36,5g/mol
MH2=2×1=2g/mol
n=60/2=30moliH
1mol 2moli
H2 + Cl2=> 2HCl
30moli............zmoli
z=30×2/1=60moliHCl
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!