👤

Ce cantitate de clorură de aluminiu se obține din reacția aluminiului cu 9 moli de clor ​

Răspuns :

Răspuns:

      9 moli       x

2Al+3Cl2-->2AlCl3

            3moli    2moli

x=6moli

niu=m/M

m=6 x133,5

m=801g

Explicație: