Răspuns :
Răspuns:
d-distanta
d=700m=0.7km
v=126 km/h
Stim ca formula vitezei este [tex]v=\frac{d}{t}[/tex]⇒[tex]t=\frac{d}{v}=\frac{0.7}{126}=0.00(5)ore[/tex]
Răspuns: 20 secunde
Explicație:
viteza = distanta / timp
timpul = distanta : viteza
distanta = 700 m
viteza = 126 km/h = 126 000 m / 3600 s = 35 m/s
timpul = d / v = 700 m : 35 m/s = 20 secunde
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!