Răspuns :
Răspuns:
C/ 100 =md/ms
Substanta dizolvata =sarea
Solutia= ser fiziologic= apa+ sare
C= 0,9
%
ms= 500 grame
md=Cx ms/100= 0,9 x500/100= 4,5 g
ms==md+mapa
mapa=ms-md=500-4,5=495,5g.
Explicație:
Răspuns:
c=(md/ms)×100
0,9=(md/500)×100
Simplificam
0,9=(md/5)
md=0,9×5
md=4,5g sare
Din 500 g de ser,4,5 grame este sare => 495,5 apa => Trebuie sa se evapore 247,75 grame de apa (am impartit la 2 deoarece cerinta precizeaza dublarea concentratiei)
Verificare : c=(md/ms)×100
c=(4,5/252,5)×100
c=450/247,75
c=1,8%
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!