O masina porneste de la stop cu aceleratia a=1 m/s.In acelasi moment in spatele stopului la d=8 m, se afla o alta masina in miscare rectilinie si uniforma cu viteza v=5 m/s.Sa se afle:
a.momentele de timp la care se intalnesc masinile si sa se interpreteze rezultatul
b.distanta masurata de la stop la care se intalnesc masinile
c.valoarea vitezei relative cu care se depasesc masinile
Raspundeti va rog, dau coronita.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!