Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
pret mediu=(2×3,5+3×4+5×3)/(2+3+5)=(7+12+15)/10=34/10=3,4 lei
Răspuns:
2kg +3kg +5kg =10kg
(3,5 lei x 2) +(3 x4lei) +(5 x3lei) =7lei +12lei +15 lei =19lei +15 lei =34 lei
34lei /10 =3,4lei pe kilogram
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!