11,7 g K reacționează cu apa. Din reacție rezultă (AK = 39 g/mol; AH = 1 g/mol; AO = 16 g/mol): Alegeți o opțiune: a. 0,3 g KOH și 16,8 g H2 b. 56 g KOH și 2 g H2 c. Nici un răspuns nu este corect d. 5,6 g KOH și 0,2 g H2 e. 16,8 g KOH și 0,3 g H2
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!