Două corpuri cu masele m1= 15 kg ; m2= 5 kg sunt așezate pe un plan orizontal fără frecări și
legate printr-un fir ideal. De corpul cu masa m2 se trage cu o forță orizontală F = 40 N.
a. Să se reprezinte forțele ce se exercită asupra corpurilor
b. Să se calculeze tensiunea din firul de legătură
c. Să se calculeze accelerația corpurilor.
