👤

Într-un calorimetru de capacitate calorică neglijabilă se amestecă apă rece cu tempe-
ratura t1 = 20 °C cu apă caldă cu temperatura ta = 60 °C. Dacă temperatura de echilibru
este t = 50 °C, raportul maselor de apă caldă și apă rece este



Răspuns :

Răspuns:  raportul maselor = m₁ / m₂  = 3

Explicație:

apa calda cedeaza  caldura  Q₁ = m₁cΔt₁ = m₁c ( 60 - 50 ) = 10 m₁c

apa rece primeste caldura Q₂ = m₂cΔt₂ = m₂c ( 50 - 20) = 30 m₂c

Q₁ = Q₂

10 m₁c  = 30 m₂c     c  - caldura specifica - se simplifica;

m₁ / m₂ = 30 /10 = 3

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari