Plecand de la formula H3PO4 (acid fosforic) calculati a) raportul atomic in care se combina elementele, b) raportul de masa in care se combina elementele c). compozitia procentuala d) cate g de oxigen sunt continute in 196 g acid fosfonic; e) in ce cantitate de acid fosforic(in g si moli) se gasesc 12 g H; f). cati moli corespund la 12,044 . 102 molecule H3PO4 Se dau Ah=1: A31-A0=16 Na=6,022• 1023
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!