Răspuns :
ms = 250 g, c% = 8%
c% = mdx100/ms
=> md = msxc%/100
= 250x8/100 = 20 g NaOH
20g a g b g
2NaOH + CuSO4 --> Na2SO4 + Cu(OH)2
2x40 142 98
=> a = 20x142/2x40 = 35,5 g Na2SO4 (sulfat de sodiu)
=> b = 20x98/2x40 = 24,5 g Cu(OH)2 (hidroxid de cupru)
Răspuns:
ms=250g
C=8%
md=?
md=C×ms/100=250×8/100=20gNaH
MNaOH =23+16+1=40g/mol
MCu(OH)2=64+2×16+2×1=98g/mol
MNa2SO4 =2×23++32+4×16=142g/mol
2×40g 98g 142g
2NaOH + CuSO4 = Cu(OH)2 + Na2SO4
20g xg yg
x=20×98/2×40=24,5g Cu(OH)2
y=20×142/2×40=35,5g Na2SO4
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!