Răspuns :
Răspuns:
ms1=200g ms2=300g ms3=500g
c1=45% c2=25% c3=35%
md3= 35/100 × 500g = 175g (sare)
1) m apa = ms3 - md3 = 500g - 175g =325g ( apa )
2 ) c3 = (c1 +c2) / 2 = (45% + 25%)/2 = 70%/2 = 35%
( 3 ) sarea se poate recupera printr-un procedeu chimic, numit cristalizare :
saramura este pusa intr-un cristalizator si cu ajutorul spirtierei sau bec de gaz, incalzesti substanta data ( saramura) pana apa se evapora si ramane doar sarea.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!