Răspuns :
Răspuns:
2kg m +5kg p =19 lei
5kg m+10kg p=40 lei
aflam cat costa 1kg mere
pe 2kg m+5kg p=19 lei x2 si obtinem urmatoarea relatie
4kg m+10kg p=38 lei
5kg m+10kg p=40 lei scadem cele doua relatii
1kg m+0kg p=40 lei-38 lei
1kg m=2lei
2kg m=4 lei
5kg p=19 lei-4 lei
5kg p=15 lei
1kg p=15/5=3 lei
1kg mere costa 2 lei
1kg p costa 3 lei
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!