Răspuns :
Răspuns:
15 lei
Explicație pas cu pas:
5x 3 lei=15 lei
Deoarece se inmalteste cu cate kg sunt
Salutare! Acest exercițiu va fi explicat.
Dacă știm că un kg. de mere costă 3 lei, ne va fii ușor să vedem cât costă 5 kg.
Aici va trebuii să înmulțim numărul natural 3 cu numărul natural 5, deoarece dacă le vom înmulții vom afla cât costă 5 kg. de mere.
3 • 5 = 15
Am aflat cât costă 5 kg. de mere, deci vom da răspuns-ul.
Răspuns: Cinci kilograme de mere vor costa 15 lei.
Sper că te-am ajutat:) ❤
Succes în continuare!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!