👤

Precizați masa de oxid de magneziu ce se obține din 3,2 g oxigen.​

Răspuns :

Răspuns:

MO2=2×16=32g/mol

MMgO=24+16=40g/mol

32g 2×40g

2Mg+ O2 => 2MgO

3,2g xg

x=3,2×2×40/32= calculează