Răspuns :
Răspuns: 1. 200 grame apa se evapora
2. c = 25%
3 c = 20%
Explicație:
ai de invatat o simpla formula :
concentratia / 100 = masa dizolvata / masa solutiei
[ masa solutiei = masa dizolvata + masa de apa ]
1.Ce cantitate de apă trebuie să se evapore din 400 grame soluţie de concentraţie 12% pentru ca soluţia să-şi dubleze concentraţia ?
c / 100 = masa dizolvata / masa solutie
initial,
12/100 = md / 400 ==> md = 12 x 400 : 100 = 48 grame substanta dizolvata
pentru o concentratie dubla = 12 x 2 = 24
24/100 = masa dizolvata / masa solutie = 48 / m sol
masa sol = 100 x 48 : 24 = 200 grame masa solutiei cu concentratie 24%
400 ( initial) - 200 = 200 grame de apa trebuie sa se evapore
2.Din 500 grame soluţie de concentraţie 20% se evaporă 100 grame apă. Ce concentraţie procentuală va avea noua soluţie obţinută?
ms = 500 g
c = 20 %
c / 100 = m d / ms
20 / 100 = md / 500
md = 500 x 20 : 100 = 100 g
dupa evaporare, masa solutiei scade cu 100g = 500 - 100 = 400 si masa dizolvata ramane aceeasi , 100 g
c₁ = md x 100 : ms₁ = 100 x 100 : 400 = 25
c₁ = 25%
3. Se amestecă 40 grame soluţie de concentraţie 10% cu 40 grame soluţie de concentraţie 30%. Ce concentraţie procentuală va avea soluţia obţinută ?
c finala = md totala x 100 : ms totala
ms totala = 40 g + 40 g = 80 g
md total = md1 + md2
md1 = c1 ms1 : 100 = 10 x 40 : 100 = 4 g
md2 = c2 ms2 : 100 = 30 x 40 : 100 = 12 g
md total = 4 g + 12 g = 16 g
c final = 16 x 100 : 80 = 20 %
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!