Răspuns :
Răspuns:
Prețul nou trebuie să se reducă cu 15%.
Explicație pas cu pas:
1. Prețul unui obiect crește cu 20%:
= 190 + 20% * 190
= 190 + 20/100 * 190
= 190 + 2*19 (vom obtine acest rezultat după ce simplificăm fracția)
= 228 lei.
2. Cu cât trebuie să scadă prețul ca obiectul să coste 193,80 lei?
Am putea spune că:
(Preț nou/pret initial * 100) - 100 =
= (193.80/228 * 100) - 100
= 0.85 * 100 - 100
= 85 - 100
= - 15%
3. Verificare:
228 lei - 15% * 228
= 228 - 15/100 * 228
= 228 - 34.2
= 193.80 lei
Sper că ți-am fost de ajutor! Dacă ai nevoie de mai multe explicații, lasă-mi un mesaj în comentarii.
Mult succes!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!