👤

= Ce cantitate de zahăr este conţinută în 2 kg de
soluţie de concentratie procentuală c=12 %?
Ce masă de apă se află în această solutie?​


Răspuns :

Răspuns:

2 kg de zahar contine

Explicație:

si imultest după poza

Vezi imaginea MADALINAPETREA17525

Răspuns:

0.24kg zahar

1.76 kg apa

Explicație:

c = 12% => masa zaharului este 12% din masa totala

12% din 2000g = 12*2000/100 = 240g = 0.24kg

masa de apa este diferenta dintre masa totala si masa zaharului =>

masa de apa = 2000 - 240 = 1760 g = 1.76 kg