Răspuns :
Explicație:
Spectatorul din sala:
t1=d1/v1=10/300=aprox. 0.0294117=aprox. 0,03 (secunde).
Ascultatorul dea radio:
t2=d2/v2=500/300000=5/3000=aprox. 0,00167(s)
Raportul timpilor:t1/t2=0.02941/0,00167=17,610778
Asta inseamna ca ascultatorul radio aflat la distanta de 500 km distanta de sala unde se desfasoara concertul aude sunetele concertului de aprox. 17,61 ori mai repede decat spectatorul din sala situat la distanta de 10 m de orchestra.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!