👤

Calculați concentrația molară a acidului sulfuric în soluția cu volumul de 100 ml ce conține 19,6 g H2SO4.

Răspuns :

Cm = md/MxVs, M.H2SO4 = 2x1+32+4x16 = 98 g/mol

Vs = 100 mL  = 0,1 L

=> Cm = 19,6/98x0,1 = 2 mol/L