Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
ai vrut sa scrii hidroxid de aluminiu
masa de apa= 90g
exces Al(OH)3----> 10%
g Al(OH)3
g HCl
xg yg 90g
Al ( OH)3 +3 HCl = Al Cl3 +3 H2O
78g 3.36,5g 3.18g
x= 78 . 90 : 54 =130 g Al(OH)3 [care a reactionat ]
excesul------> 130.10 : 100=13 g Al(OH)3
masa totala = 130 + 13= 143 g Al(OH)3
y= 109,5 .90 : 54= 182,5 g HCl
n= 182,5 g : 36,5g/moli=5moli HCl
MAl(OH)3= 27 + 3.16 + 3= 78------> 78g/moli
MHCl= 1 + 35,5= 36,5------> 36,5g/moli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!