Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
otel---> p = 98%
fonta ----> 4% impuritati
a. masa impurit. din 10 t otel
b. masa de Fe din 10 t fonta
masa de Fe din 5t otel + 5 t fonta
a,
10 t= 10000kg otel
p= mp .100 : m i
mp= p .mi : 100
mp= 98 . 10000 : 100=9800 kg Fe
m i= mp + mimpurit.
m impurit. = mi - mp
= 10000 - 9800=200kg
b.
10 t= 10000kg fonta
p= 96 % [ 100 - 4 ]
mp= 96 . 10000 : 100 =9600kg Fe
c.
5 t= 5000 kg
p=98% puritatea otelului ; p=96 % peritatea fontei
-se afla masa de Fe din 5t otel [mp1 ] si din 5t fonta [mp2 ]
mp1 = 5000. 98: 100= 4900 kg Fe
mp2 = 5000. 96 : 100 =4800 kg Fe
mp t= 4900 + 4800=9700kg Fe
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!