👤

Calculati masa hidrogenului care se obtine la interactiunea 48 g de magneziu cu acid clorhidric (HCl)

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

48 g Mg

react. cu HCl

masa H

48g                             xg

Mg +2 HCl= MgCl2 + H2

24g                              2g

x= 48 .2 : 24 = 4 g H

n= 4g : 2g/moli= 2 moli H2