Răspuns :
I.
verificam 1,55-0,62-0,103 = 0,827 g O determinat prin diferenta
1,55g substanta ..... 0,62g C ...... 0,103g H ..... 0,827g O
100% ....................... a% .................... b% ................. c%
= 40% C = 6,65% H = 53,35% O
pentru Fb:
C = 0,62/12 = 0,052
H = 0,103/1 = 0,103
O = 0,827/16 = 0,0517 :0,052
=> Fb = CH2O
Fm = (CH2O)n
n = miuFm/miuFb, miuFb = 12+2+16 = 30 g/mol
=> n = 60/30 = 2
=> Fm = C2H4O2
II.
a)
CH4 + Cl2 --lumina--> CH3Cl + HCl, r. de substitutie
b)
CH3-CH2-CH2-CH2-CH3 <==> CH3-CH2-CH-CH3
CH3
r. de izomerizare
c)
C4H10 + 13/2O2 --> 4CO2 + 5H2O, r. de ardere
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!