👤

Reacționează zincul cu acidul clorhidric conform ecuației reacției chimice de mai jos, si se degajă 6 grame de hidrogen.
Zn+2HCl -> ZnCl 2 +H2
Va rog multt


Răspuns :

Răspuns:

A,Zn=65g/mol

miu,H2=2g/mol

- calculez nr.moli H2

niu,H2= m/miu=6/2mol=3mol

-deduc, din ecuatia chimica, nr.moli Zn

1mol................................1mol

Zn + 2HCl---> ZnCl2 + H2

x.......................................3mol

x=niu=3molZn

-calculez masa de zinc

m=niuxA=3X65g=195gZn

Explicație: