Răspuns :
Răspuns:
A,Fe=56g/mol
V,M=22,4L/mol
miu,FeCl3=162,5 g/mol
-calculez masa si moli de fier pur, stiind p=80%
p=m,px100/m,i----> m,p= 80x700/100g=560g fier pur
niu=m/A=560/56mol=10moLFe
-deduc moli Cl2 si FeCL3, din ecuatia chimica
2mol......3mol........2mol
2Fe + 3CL2----> 2FeCl3
10mol.......x................y
x= 15mol Cl2
y=10mol FeCl3
V.Cl2=niuxVm= 15x22,4 l=336 l
m,FeCl3=niuxmiu=10x162,5g=1625g
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!