Răspuns :
Răspuns:
6 kg piersici... 8 kg mere... 54 lei.
6 kg piersici... 10 kg mere... 60 lei.
Observam ca daca scadem cele doua expresii obtinem pretul a 2 kg de mere.
10 - 8 = 2 ( kg. )
60 - 54 = 6 ( lei - > 2 kg. mere )
1 kg mere = 6 : 2 = 3 ( lei. )
8 kg mere = 3 * 8 = 24 ( lei. )
Acum observam ca putem inlocui kg de mere aflate in prima expresie.
6 kg piersici... 8 kg mere... 54 lei
6 kg piersici... 24 lei... 54 lei
6 kg piersici... 54 - 24 = 30 ( lei. )
1 kg. piersici = 30 : 6 = 5 ( lei. )
Raspuns final : 1 kg. mere = 3 lei
1 kg. piersici = 5 lei.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!