Răspuns :
Răspuns:
p=55,75% H₂O
Explicație:
Salutare! ʕ•ᴥ•ʔ
Calculăm masa molară a cristalohidratului.
[tex]μ_{MgSO₄•7H₂O}=μ_{MgSO₄}+7μ_{H₂O}[/tex]
[tex]μ_{MgSO₄} = A_{Mg} + A_S + 4A_O = 24 + 32 + 4 \times 16 = 56 + 64 = 120 \frac{g}{mol} [/tex]
[tex]μ_{H₂O}=2A_H+A_O=2 \times 1 + 16 = 2 + 16 = 18 \frac{g}{mol} [/tex]
[tex]7μ_{H₂O} = 7 \times 18 = 126 \frac{g}{mol} [/tex]
[tex]μ_{MgSO₄•7H₂O} = 120 + 126 = 226 \frac{g}{mol} [/tex]
Apoi faci regula de 3 simplă:
În 226g cristalohidrat......126g H₂O
În 100g cristalohidrat............x
x=126•100/226=55,75% H₂O
Cristalohidratul este o substanță care are în compoziția sa un număr de molecule de apă. Apa conținută de cristalohidrați se numește apă de cristalizare.
Succes! (◕‿-)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!