👤

Rezolvați va rog, e urgeeeent!!! ​

Rezolvați Va Rog E Urgeeeent class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

ms= 200g sol. NaOH

c= 20%

CO2

msare

-se afla  md  sol. de NaOH

md= c.ms : 100

md= 20  . 200  : 100=40g NaOH

40g                       xg

2NaOH + CO2= Na2CO3 + H2O

2 .40g                 106g

x= 40. 106 : 2 .40=53g Na2CO3

n = 53 g : 106g/moli=0,5 moli sare

MNaOH= 23+16 +1=40------> 40g/moli

MNa2CO3=2.23 + 12 + 3.16=106------> 106g/moli

ms = 200g, c% = 20%

c% = mdx100/ms

=> md = msxc%/100

= 200x20/100 = 40 g NaOH

M.NaOH = 23+16+1 = 40 g/mol

M.Na2CO3 = 2x23+12+3x16 = 106 g/mol

40g                           m g

2NaOH + CO2 --> Na2CO3 + H2O

2x40                       106

=> m = 40x106/2x40 = 53 g Na2CO3

nr.moli = m/M = 53/106 = 0,5 moli Na2CO3

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari