Răspuns :
Răspuns:
μCaO=56g/mol
Explicație:
Salutare! ʕ•ᴥ•ʔ
[tex]μ_{CaO}=A_{Ca}+A_O=40+16=56 \frac{g}{mol} [/tex]
Masa molară este egală cu însumarea maselor atomice elementelor componente substanței. Se notează cu M sau μ și are ca unitate de măsură g/mol; kg/kmol; etc.
Masele atomice ale elementelor se găsesc în S.P.
Succes! (◕‿-)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!