👤

o scândură din lemn are lungimea de 4 m lățimea de 0,2 m și grosimea de 10% din lățime densitatea lemnului este egal 600 kg pe metru cub Determinați greutatea scândurii​

Răspuns :

10% din 0.2 m = 10x0.2/100 = 0.02 m
Volum scândura = 4 x 0.2 x 0.02 = 0.016 m3
Densitate = greutate/ volum
Notam greutatea cu x
600 = x/0.016
x = 600x0.016 = 9.6 kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari