👤

Cu rezolvare va rog !​

Cu Rezolvare Va Rog class=

Răspuns :

Răspuns:

Vapa=V balon cotat=250ml

m,apa= m,balon plin-masa ,balon gol= 366g-118,5g=247,5g

ro,apa= m,apa/V apa= 247,5/250g/ml=0.99g/ml

ro= 1,43g/ml

Vsol= V balon cotat=250ml

ro=m/v---> m,sol=1,43x250 g=357,5 g

m,balon plin= m,sol+m,balon gol= 357,5+118,5=>476g

Explicație: