c) scade cu 3 u.m.; 2. Situația financiară a firmei „MARA" se prezintă astfel: cifra de afaceri este egală cu 700 cheltuielile materiale reprezintă 80% din costul total, cheltuielile salariale sunt egale cu 100 durata de funcționare a capitalului fix este de 5 ani şi amortizarea este egală cu 100 u.m. calculeze rata profitului la cost, la cifra de afaceri şi la capital. a) Rer/ct = 30%; Rer/ct = 70%; Ror/k = 50%; b) Rpr/Ct = 25%; Rpr/Ct = 28,57%; Rpr/k = 40%; c) Rpr/ct = 40%; Rpr/ct = 29,57%; Rer/k = 25%; d) Rpr/ct = 40%; Rpr/ct = 28,57%; Ror/k = 25%.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!