Răspuns :
Răspuns:
nu este clar daca e vorba de So2 sau So3 ?????
a.
r.a. 1S : 2O
r.m. S:O= 32:2X16
=32:32
=1:1
b.
miu= (32gS+32gO)/mol=64g/mol
64g oxid..........32gS.......32gO
100G......................x...............y
x=y=50%
c,
64gSO2............32gS
X.................... 16g
X=m=32gSO2
d.
64gSO2..........32gO
6,4g,,,..................x
x=m=3,2gO
e,
niu=m/miu=320/64mol=5mol SO2
1MOL...........6,022X10²³molec
5mol................x
x= 30,110x10²³molec
1molec...........3 atomi
30,110x10²³molec..........x
x= 90,330x10²³ at
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!