Răspuns :
1.
S(s) + 3/2O2(g) → SO3(g) ΔrH1 = -396 kJ /x(-3)
2Fe(s) + 3/2O2(g) → Fe2O3(s) ΔrH2 = -824 kJ /(-1)
2Fe(s) + 3S(s) + 6O2(g) → Fe2(SO4)3(s) ΔrH3 = -2733 kJ.
--------------------------------------------------------------------------------------
Fe2O3(s) + 3SO3(g) → Fe2(SO4)3(s) ΔrH = ? kJ.
=>
ΔrH = (-3)ΔrH1 + (-1)ΔrH2 + ΔrH3
ΔrH = (-3)(-396) + (-1)(-824) + (-2733)
ΔrH = -721 kJ
2.
B2H6(g) + 3O2(g) → B2O3(s) + 3H2O(g) ΔrH1 /x(-1)
2B(s) + 3/2O2(g) → B2O3(s) ΔrH2
H2(g) + ½O2(g) → H2O(g) ΔrH3 /x3
------------------------------------------------------------------------------
2B(s) + 3H2(g) → B2H6(g), ΔrH
=>
ΔrH = (-1)ΔrH1 + ΔrH2 + 3ΔrH3
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!