Răspuns :
Răspuns:
Sper ca am facut bine. Si sper ca te-am ajutat

Răspuns:
concentrația =15%. scriem formula: C=md*100
masa soluției=72kg. -------------
. . .. . .. .. . . . . . . . . . . Ms
masa dizolvantului=? înlocuim:. 15= md*100
----------------
72000g
Md*100= C*Ms
Md=C*Ms. 15*72000. 11080000
-------- = -------------- = --------------(simplificam)
100. 100. 100
egal mai departe cu: 110800
----------
1
egal cu= 110800
110800grame=11,8 kg
asa e corect
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!