👤

o probă de minereu de fier ,in greutate de 800kg este purificată.Stiind că p=80%,cât fier se obține?
urgeent​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

m i= 800kg

p= 80%

mp

p= mp.100 : m i

mp= p. mi : 100

mp= 80 . 800 : 100=640 kg Fe