Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
18 stilouri ....... 12 creioane ..... 432 lei ∫ : 6
-----------------------------------------------------------------
3 stilouri ......... 2 creioane ....... 72 lei
4 creioane + 2 creioane = 72 lei
Cât costă un creion, dacă 6 creioane costă 72 de lei?
72 lei : 6 = 12 lei costă un creion
Cât costă un stilou?
(4 × 12 lei ) : 3 =48 lei : 3 = 16 lei costă un stilou
_________________________________________
- Sau:
18 stilouri + 12 creioane = 432 lei
3 stilouri costă cât 4 creioane
12 creioane costă cât: 12 : 4 × 3 = 3 × 3 = 9 stilouri
______________________________________________
18 stilouri + 9 stilouri = 432 lei
432 : 27 = 16 lei costă un stilou
3 × 16 lei = 48 lei costă 3 stilouri cât 4 creioane
48 lei : 4 = 12 lei costă un creion
#copaceibrainly
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!