Răspuns :
4 î ..... 6 c ...... 38 lei
4 î ..... 3 c ...... 23 lei
_________________
6-3=3 ciocolate ( in plus )
38-23=15 lei
15:3=5 lei ( costă o ciocolată )
5×6=30 lei ( costă 6 ciocolate )
38-30=8 lei ( costă 4 înghețate )
8:4=2 lei ( costă o înghețată )
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
4 Inghetate .......... 6 ciocolate ..... 38 lei
4 inghetate ........... 3 ciocolate.......23 lei
Scadem relatiile, obtinund astfel:
/ ....... 3 ciocolate ..... 15 lei
15 lei : 3 = 5 lei ( o ciocolata )
Inlocuim in orice relatie ciocolatele, pentru a obtine inghetatele.
4 inghetate ..... 5lei * 3 ciocolate ...... 23 lei
4 inghetate ..... 15 lei ...... 23 lei
4 inghetate = 23 - 15 lei
4 inghetate = 8 lei
inghetata = 8 : 4
inghetata = 2 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!