👤

Se considera 1420g de clor. Aflati:
a) numărul de moli
b) numărul de molecule
c) numărul de ioni de sodiu și de clor


Răspuns :

Răspuns:

a) v=m/M

M- necunoscut

M(Cl)= 35,5 g/mol

v=1420: 35,5=50,4 mol

b) v= nr.molecule

c) probabil nu ai scris complet conditia problemei, fiindca nu vad unde e sodiul aici

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!


Ze Schools: Alte intrebari