Răspuns :
Salutare! ʕ•ᴥ•ʔ
Răspuns:
Date:
md=200g
c=40%
ms=?
m.apă=?
Formule:
ms=md•100/c
m.apă=ms-md
Rezolvare:
ms=200•100/40=500g
m.apă=500g-200g=300g
Explicații:
- Concentrația procentuală de masă reprezintă cantitatea de substanță dizolvată în 100g de soluție.
- Masa soluției este reprezentată de suma masei substanței dizolvate și a masei solventului.
Spor! (◕‿-)
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Ne bucurăm să vă revedem și vă invităm să ne adăugați în lista de favorite!