👤

5.Sa se calculeze cantitatea de magneziu ce se afla in 480g sulfat de magneziu.​

Răspuns :

Răspuns:

MMgSO4= 24+32+4×16=120g/mol

120g MgSO4.............24gMg

480g MgSO4............xg

x=480×24/120=calculează